• Green Heads Team

Jak být v práci EKO? Zelená sluší i kanceláři!

Kolik času běžně strávíte v kanceláři? Obvyklých 40 hodin týdně? Nebo víc? Chovat se šetrně k životnímu prostředí nejen doma, ale i v práci je proto nejen pro nás v Green Heads podobně důležité. A možná o to složitější, že důsledky nešetrného chování v práci do určité míry nezaplatí ten, kdo se nešetrně chová, ale zaměstnavatel.


Největší prohřešky v ekologicky odpovědném chování Čechů nejsou podle studie Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze ani tak plastová brčka jako spíš spotřeba elektřiny, vytápění ale také složení jídelníčku. Všechno tohle se týká jak běžného chování doma tak i v kanceláři.

Méně topit, méně papíru a do kávy rostlinné mléko

Existuje hned několik změn, díky kterým bude vaše kancelář zelenější. Rozhodně stojí za to prověřit, jak a čím se u vás v kanceláři svítí, jak se topí a jestli třeba zbytečně příliš nechladí klimatizace. Věděli jste ale, že rostliny v kanceláři mohou zvýšit produktivitu zhruba o desetinu a v horku sníží teplotu v místnosti? Kterým rostlinám se bude na vašem stole nejlépe dařit zjistíte třeba v tomto seznamu.


Jeden z největších zdrojů plýtvání v kancelářích bývá papír. Podle jedné studie z roku 2014 by ušetření deseti procent kancelářského papíru ve Spojených státech snížilo množství vypuštěných skleníkových plynů o 1,5 milionů tun krychlových.

Změny ale můžou prospět i firemní kuchyňce. Že je nejekologičtější pít vodu z vodovodu je jasné, limonády mohou být třeba ve vratných lahvích. Pozornost bychom měli zaměřit ale i na kávovou pauzu.Čtyři šálky kávy denně během celého roku mají přibližně stejnou uhlíkovou stopu jako jízda průměrného auta na trase dlouhé přes 64 kilometrů.


Nahradit ho ekologicky šetrnější variantou třeba z ovsa (jako dělá Minor Figures) nebo třeba sojovým (vřele doporučujeme náš nový objev Happy Happy Soy Boy) může být skvělý začátek. A i na svačinu je fajn občas vyměnit jogurty za rostlinnou variantu a nebo si dát k obědu tofu nebo tempeh.Dvě třetiny uhlíkové stopy tvoří samotné kravské mléko v kávě

V zahraničních textech často doporučují stanovení zeleného ambasadora – někoho, kdo má nejvíc Green Head :)Stačit může ale i vlastní příklad jednoho nadšence. A je skvělé využít toho, že jste v práci tým. Můžete si stanovit měsíční zelené výzvy – třeba bez mléčných produktů, bez masa, bez dojíždění do práce autem, bez kafe v jednorázovém kelímku?


V.Radvanovska

18 zobrazení0 komentář

© 2020 by Green Heads

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon