• Green Heads Team

Jaké budou GASTRO TRENDY 2019??Chtěla jsem tenhle článek začít nějakým pěkným srovnáním. Desetiletá výzva. 2009 versus 2019. Jenže když zadáte do vyhledávače „trendy jídlo 2009“, vyskočí na Vás článek z jídelny.cz, což na druhou stranu taky něco vypovídá. Jinak se nic moc nedozvíte. Začalo se mluvit o bio kvalitě potravin, třeba první farmářské trhy v Praze ale vznikly až o rok později. Nejlepší kavárnou podle Czech Bar Awards bylo Al Cafetero na pražských Vinohradech, kde jako první v Česku dělali kávu ve vacuum potu.


Ve světě je to trochu lepší. Chcete vědět, jaká pochoutka byla nejvíc trendy v Americe v roce, kdy jste se narodili nebo šli do školy? Koukněte na tenhle přehled na The Insider! V roce 2009 to byl hummus.

A jak jsme na to o deset let později? Trendy pro rok 2019 hodně souvisí s životním stylem, péčí o zdraví i o planetu. Vegetariánů i v Česku přibývá a i řada lidí, kteří maso běžně jedí, roste obliba rostlinných náhražek mléka i másla a frčí i exotické příchuti limonád, ideálně s bonusem v podobě třeba podpůrného účinku. Jak to víme? Trendy ve světě sledují třeba Pinterest nebo Uber Eats ale i novináři, šéfkuchaři a provozní kaváren. A my je sledujeme taky!Takže co letos nesmí chybět žádnému trendy podniku v nabídce?


Limonády ochucené bylinkami, exotikou i konopím

Hodně chuti, míň cukru a v ideálním případě ještě nějaký příjemně povzbuzující účinek. Ať už dáváte přednost exotickému ovoci, kaktusům nebo skořici, letošní rok vám nabídne ještě širší paletu limonád (zrovna teď večerní únavu zapíjím limonádou z kumkvátů a je fakt dobrá:). Do barů taky ve větším měřítku dorazí nápoje s výluhem z konopí. CBD je nepsychoaktivnílátka, která má mimo jiné třeba protizánětlivé účinky a zklidňující účinky. Zatím se používá spíš v potravinových doplňcích, ale letos nás zřejmě čeká boom i v jídle a pití.


Střevo je druhý mozek

Fermentované potraviny se doporučují na hubnutí, dobré trávení i podporu imunity. Ty hodné bakterie, které díky nim spolykáte, vyladí zažívání a zlepšují i vstřebávání živin z jídla. Kefíry, kysané zelí nebo fermentovaná zelenina jsou úplně běžně k dostání, letos se k nim přidá i kombucha – fermentovaný nápoj z čaje. U nás byla kombucha populární už po první světové válce, letos zřejmě zažije velký comeback. I když možná trochu ochucená a vylepšená, protože na její originální sladkokyselou chuť si přeci jen musíte trochu zvyknout.


Mléko ne, raději oves!

Nejen přísní vegani hledají náhrady za máslo nebo mléko. K snížení konzumace živočišných produktů vyzývají i vědci, zabývající se ochranou klimatu a udržitelným rozvojem. A alespoň občas vyřazuje všechno živočišné z jídelníčku čím dál tím víc lidí. Rostlinná másla třeba z mandlí nebo arašídů se hodí na sladkou i slanou úpravu, vodou z vařené cizrny se dá nahradit bílek na sníh, kefír může být i ze sóji a ovesné mléko je vůbec nejlepší rostlinná varianta do kávy. Tak co, zkusíte jeden den v týdnu bez živočišných výrobků?


Nejlepší odpad je žádný odpad

Želvu s brčkem v nose viděl na facebooku asi každý. A alespoň část lidí to už přesvědčilo, aby jednorázová plastová brčka vyměnili za kovové nebo rozložitelné varianty. Tlak zákazníků i zákonodárců už vedl k zákazu jednorázových plastových tašek, malé i velké firmy (u nás třeba Benzina, České dráhy a další) se ale dobrovolně hlásí k výzvám na další snižování spotřeby plastů. Jen v Česku se přitom ročně vyrobí 20 tisíc tun plastového nádobí, které se hned po použití vyhodí. Trend pro rok 2019 je jasný – co nejméně odpadu a když už to musí být, ať se raději rychle rozloží.


Dobrá značka

Víc než dřív bude letos kromě produktu záležet i na tom, jaký příběh firma vypráví. A jestli dokáže vyvolat v zákazníkovi dobrý pocit. Má kavárna spokojené a nadšené zaměstnance? Pocházejí vajíčka v restauraci z volného chovu? A je obal na jídlo s sebou šetrný k přírodě? Kavárny i restaurace už dávno nestojí jen na tom, jak chutná jejich menu. Letos ale svůj zájem o lidi, přírodu budou dokazovat (doufejme) čím dál tím víc.


Green Heads

21 zobrazení0 komentář

© 2020 by Green Heads

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon