• Green Heads Team

TOP 10 VEGAN MĚST VE SVĚTĚ

Aktualizace: 20. úno 2020

Město veganům zaslíbené je Londýn, Praha je desátá. Kam na výlet za rostlinnou stravou?


Gramatická kontrola open office mi v textu slovo „veganský“ ještě červeně podtrhává jako neznámé, ve světových metropolích už ale tohle označení nesou hrdě tisíce podniků. Web Happy Cow pravidelně na konci roku vydává seznam měst s nejširší a nejpestřejší nabídkou veganských restaurací, festivalů a dalších aktivit. A zatímco před deseti lety měli na seznamu 625 plně rostlinných podniků, dnes jejich počet překračuje osm tisíc a číslo dál rychle narůstá. Takže je rozhodně z čeho vybírat a stojí za to se po některém z nich na příští cestě poohlédnout. Ani Praha si ve světovém srovnání navíc nevede vůbec špatně.


#1 Londýn

Jedničkou mezi městy vstřícnými svou nabídkou restaurací k veganům je britská metropole. Podle průzkumu Vegan Society se tady počet veganů za čtyři roky zčtyřnásobil. V centru Londýna tak nikdy nejste od veganského bistra, kavárny nebo restaurace dál než jednu zastávku metra. Najdete tady veganskou prodejnu sýru La Fauxmagerie, hned několik veganských pizzerií i celou řadu etnicky laděných restaurací a cukráren. My v Green Heads londýnskou scénu pečlivě sledujeme, abychom to nejlepší dostali i do vaší kavárny!


#2 New York

O New Yorku se někdy mluví jako o kulinářském hlavním městě světa. Není tedy divu, že i na tomto seznamu boduje Velké jablko tak vysoko. Se 111 veganskými podniky v centru je na druhém místě. Najdete tu i několik skvělých restaurací zaměřených na fine dining. Happy Cow doporučuje třeba jednu ze dvou restaurací s názvem Blossom, kde servírují mimo jiné křupavé artyčoky nebo lasagne s tapiocovým sýrem, seitanem a tofu. Místní specialitou jsou i žampiony alla hřebenatky.

#3 Berlín

V poslední době sice už v Berlíně vysloveně veganské podniky tak rychle nepřibývají, nápadité veganské a vegetariánské varianty jídel jsou na menu nejméně čtyř stovek restaurací a barů. Proto nalezneme v Berlíně i průvodce, kteří se zaměřují na tůry po nejlepších veganských místech. Vyhlášený je například veganský kebab s kousky seitanu. Na jídlo a pití výhradně z rostlin se specializuje i celá řada míst inspirovaných asijskou kuchyní. Najdete tady i slavné AttayaCaffe, které je podle aktuálního lednového žebříčku Happy Cow mezi deseti nejlepšími veganskými restauracemi na světě.


Na dalších místech žebříčku se umístilo Los Angels, Toronto, Varšava (kde za povšimnutí určitě stojí veganské sushi), Portland, Bangkok a Tel Aviv (v Izraeli mimochodem žije podle odhadů vůbec největší podíl veganů na světě). Obzvlášť velkou radost nám v Green Heads ale udělalo poslední místo světové desítky.


#10 Praha

Ještě před pár lety tady veganská nabídka byla minimální, teď Happy Cow napočítala v centru města 53 podniků, kde si snadno objednáte jídlo bez živočišných produktů. Happy Cow mezi nimi zmiňuje třeba Bistro Střecha nebo Chlebíček Store v Libni a smíchovskou Pastvu. Mezi 80 nejlépe hodnocených restaurací světa se ale žádný pražský (ani jiný český podnik) zatím neprobojoval.


Green Heads

459 zobrazení0 komentář

© 2020 by Green Heads

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon